porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 38


 
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
Bociek1313temat nr 308-091
visibility czytano 277 razy

Termiczne pustaki ceramiczne


Jaka jest Pana opinia o ścianach zbudowanych z pustaków ceramicznych wypełnionych wełną skalną, np. Porotherm 44T. Technologia ta nie jest zbyt popularna. Zastanawiam się dlaczego? Czy czynnik ekonomiczny ma wpływ, czy technologia ta ma jakieś wady w porównaniu ze ścianę dwuwarstwową, czyli pustak ceramiczny i izolacja z wełny skalnej?
Czy wełna, która wypełnia pustak jest narażona na nasiąkliwość przez dyfuzję pary wodnej?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne ocieplenia mury analizy cieplno-wilgotnościowe analizy ekonomiczne optymalizacja porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projekty budowlane projekty wykonawcze

Majstertemat nr 308-263
visibility czytano 2944 razy

Wełna czy styropian, a może pianka?


W Pana grupie na fb "Domy bez błędów" ten temat już Pan omawiał ale nie mogę tego odnaleźć. W książce Pana jest to poruszone, ale taką sentencją, że każde słowo trzeba nauczyć się na pamięć. Czy mógłby Pan raz jeszcze opisać kryteria wyboru materiału ocieplania ścian? Jakie wady i zalety mają te systemy i kiedy je stosować?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia fizyka budowli błędy projektowe

anieldtemat nr 308-713
visibility czytano 147 razy

Odwodnienie stropodachu nad garażem


Witam Panie Jerzy. W załączniku przesyłam zdjęcia projektu naszego stropodachu nad garażem. Proszę o radę w jaki sposób wprowadzić zmianę, tak aby rynna nie przechodziła przez środek garażu, tylko na zewnątrz budynku.

Co jest lepsze na pokrycie stropodachu papa podkładowa i na to papa z wkładka aluminiowa, tak sugeruje kierownik budowy, czy może hydroizolacja epdm jak w projekcie oryginalnym.

Z jakiego materiału lepsze są kanały wentylacyjne do rekuperacji. Mamy wyceny od dwóch firm. Jedna proponuje kanały z aluminium, a druga z tworzywa typu pe-plex.



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-885
visibility czytano 731 razy

Płyty GK zamiast tynku - zasadne, czy nie? Jak je mocować?


1). Czy sposób klejenia płyt g.k. "na placki", zgodnie z tym co proponują producenci kleju do g.k., czy też producenci płyt g.k. - jest właściwy? Czy rzeczywiście nie wolno kleić płyt g.k. "na grzebień" (uzasadnienie, że ta metoda zblokuje ujścia wilgoci z kleju, zniszczy płytę)?
2). Coraz częściej spotyka się "mądrych" inwestorów, którzy w ramach "oszczędności" decydują się na samodzielny montaż płyt g.k. Czy przy ścianach murowanych, np z bloczka komórkowego ma to sens, czy płyty g.k. są naprawdę lepsze od tynku?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom tynki wewnętrzne

Tomasztemat nr 308-889
visibility czytano 374 razy

Rola opaski wokół fundamentu z hydroizolacją i bez


1). Jakie są wady i zalety stosowania opaski betonowej lub z kostki betonowej wokół budynku bez hydroizolacji pionowej i poziomej (stare budownictwo)?

2). Jakie są wady i zalety stosowania opaski żwirowej wokół budynku bez hydroizolacji pionowej i poziomej (stare budownictwo)?

3). Jakie są wady i zalety stosowania opaski betonowej lub z kostki betonowej wokół budynku z hydroizolacją pionową i poziomą (nowe budownictwo)?

4). Jakie są wady i zalety stosowania opaski żwirowej wokół budynku z hydroizolacją pionową i poziomą (nowe budownictwo)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe budynki zabytkowe projekty wykonawcze projekty budowlane projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-978
visibility czytano 150 razy

Impregnacja istniejącej konstrukcji drewnianej


Istniejące konstrukcje drewniane. W jaki sposób wiek drewna decyduje o sposobie impregnacji przed korozją biologiczną?
Kiedy lepiej stosować preparaty solne a kiedy rozpuszczalnikowe?
Czym powinny się charakteryzować preparaty rozpuszczalnikowe stosowane w pomieszczeniach, które przeznaczone są na stały pobyt ludzi?
Czy są gatunki drewna, dla których impregnacja bezciśnieniowa nie ma sensu?
Czy istnieje graniczny wiek drewna, powyżej którego przeprowadzenie impregnacji nie ma sensu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli drewno konstrukcyjne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

PiotrekZettemat nr 308-1138
visibility czytano 239 razy

Partyzanckie pomysły ekipy remontującej klatkę schodową


Witam.
Panie Jerzy. Na pierwszych dwóch zdjęciach widać jak na wysokość lamperii na klatce schodowej bloku ekipa malarzy zaciągnęła klej elewacyjny i siatkę, aby wzmocnić powierzchnię pod lamperie. Natomiast górna część po oczyszczeniu jest pokryta gładzią gipsową. Następnie całość jest pokryta gładzią tak aby wyrównać powierzchnię. Moje pytania:
1.Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?
2.Czy aby to funkcjonowało należy wykonać dylatacje w miejscu zakończenia warstwy (klej+siatka) i wypełnić ja akrylem? Czy zapobiegnie to pękaniu w tym miejscu? Czy jest jakieś inne rozwiązanie?
Dwa ostatnie zdjęcia pokazują pęknięcie w narożu otworu drzwiowego nad drzwiami na klatce schodowej. Mamy tam nadproże typu L na to tynk gipsowy i gładź. Czy w narożach otworów drzwiowych należy także wklejać siatkę jak przy ociepleniach? Czym jest wywołane to pęknięcie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli remonty błędy wykonawcze

R.W.temat nr 308-1384
visibility czytano 317 razy

Analizy dla domu w Niemczech


Witam,
Jestem osobą prywatną (przyszłym inwestorem) i chciałbym zbudować dom dla mojej rodziny w okolicach Frankfurtu nad Menem. Z przyczyn ekonomicznych powinien to być jednak dom wielorodzinny z jednym dużym mieszkaniem na parterze dla nas i dwoma mniejszymi na każdej z pozostałych 2 kondygnacji plus poddasze też do zamieszkania.
Od dłuższego czasu szukam "idealnej" technologi wykonania, niestety nie jest to proste, każda ma wady i zalety. Przy wyborze próbuję kierować się przedkładając funkcje nad estetykę i uprzedzenia.
Na pewno wiem, jakich technologii nie chcę:
1) Ze względu na długi okres realizacji, ryzyko wykonawcze, kiepską izolacyjność ścian i koszty robocizny, nie chcę "zwykłego" domu murowanego.
2) Zwykła konstrukcja drewniana nie skaluje się do wysokości kilku pięter i nie umożliwia wykonania cienkich i samonośnych stropów, co jest problemem jeśli warunki zabudowy ograniczają wysokość budynku.

Szukając "złotego środka" doszedłem do pewnej idei którą chciałbym przekonsultować z Panem. Idea ta, to żadna nowa idea, tylko wykorzystanie sprawdzonej technologii stalowej stosowanej dla budynków przemysłowych i biur, dostosowanej jednak do funkcji mieszkalnej. Chciałbym by dom powstał zgodnie z Pana książką. Czy można z Panem to przekonsultować a potem wykonać wszystkie analizy c-w i ekonomiczne?
Pozdrawiam, R.W.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom

Tomekktemat nr 308-1481
visibility czytano 385 razy

Biokominek w domu


Dzień dobry Panie Jerzy,
Przeglądając temat nr 009 dział 708 - Doprowadzanie powietrza do kominka stwierdziłem, że lepiej będzie pomyśleć o alternatywie. "Koza" przy odpowiednich warunkach początkowych byłaby trochę łatwiejsza w instalacji (jeżeli doprowadzanie powietrza byłoby przez ścianę), ale ostatecznie w naszym przypadku i po lekturze tematu/książki stwierdzam, że u nas chodzi głównie o okazjonalne polepszenie komfortu psychicznego widokiem płomienia w kominku ;).
W związku z tym wstępnie na alternatywę obrałem biokominek, ale jeszcze chciałbym się upewnić czy czegoś nie przeoczyłem albo czy producenci o czymś nie wspominają.

Po lekturze w internecie plusy wyglądają fajnie.
- nie trzeba dodatkowego komina na odprowadzanie spalin
- nie trzeba myśleć o doprowadzaniu powietrza z zewnątrz i problemach z tym związanych dla wentylacji hybrydowej/mechanicznej
- odpowiedni montaż nie wymaga specjalnych przemyśleń. Można ulokować w zabudowie oddalonej od ściany, więc na logikee rozumiem, że dodatkowych analiz c/w w takim przypadku nie ma potrzeby robić pod warunkiem zachowania odstępu od ściany ?
Producenci piszą, że wydziela tyle CO2 co dorosła osoba... tutaj oczywiście na moją prostą logikę to zależy od wielkości takiego kominka. Rozumiem, że powietrze będzie dalej zaciągane z zewnątrz. Czy trzeba się tym przejmować i brać to pod uwagę w wyliczeniach do wentylacji, jeżeli kominek będzie używany sporadycznie?
Czy jeszcze ma Pan jakieś uwagi odnośnie biokominków i czy o czymś jeszcze należałoby pamiętać?
pozdrawiam,
Tomek
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kominki komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

Mavericktemat nr 308-1584
visibility czytano 743 razy

Wentylacja mechaniczna, optymalizacja kosztów, a alergia domowników


Panie Jerzy, jestem na etapie projektowania domu i mam wielką rozterkę co do wyboru sposobu wentylacji. Do tego problemu można podejść na 2 sposoby, a właściwie na 3. Pierwszy, najgorszy wybrać to co modne, czyli wentylację mechaniczną. Drugi, najbardziej ekonomiczny - zlecić analizy optymalizacyjne i wybrać taki sposób wentylacji jaki zostanie wskazany w analizach. No i jest sposób trzeci, czyli dowiedzieć się jak najwięcej o różnych metodach wentylacji i świadomie wybrać, biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety jakie dany sposób niesie ze sobą.

Czy to nie jest tak, jak z wyborem samochodu? Można wybrać Fiata i można wybrać też Mercedesa. Oba auta zawiozą nas tam gdzie chcemy. Tylko, że pewnie Fiat będzie bardziej ekonomicznie uzasadniony. Czy z wentylacją mechaniczną nie jest tak samo? Dobrze zaprojektowana, wykonana i potem użytkowana ma sporo zalet.
1) Ja np. jestem alergikiem (pyłki drzew). Liczę na to, że dzięki takiej wentylacji na wiosnę nie będę miał objawów alergii. Bardzo proszę o informację czy filtry w wentylacji mechanicznej skutecznie zablokują dostawanie się pyłków do domu, czy to tylko reklamowa fikcja?
2) W domu będzie czystsze i zawsze świeże powietrze.
3) Część energii zostanie odzyskana (jeśli będzie z rekuperatorem), więc będą niższe koszty ogrzewania.

Czy więc zawsze zasadne jest wybierać sposób wentylacji kierując się tylko aspektami ekonomicznymi?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fizyka budowli komfort cieplny porady inwestorom porady architektom


 
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.